r. Imieniny:  A A A

Szkoła Podstawowa
im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie

„Dajmy dzieciom miłość, żeby łez nie było” - Wanda Chotomska
      
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie 18.06.2017

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Dnia 25.05.2017r. uczniowie klas IV-VI naszej szkoły uczestniczyli wraz z opiekunami w dwudniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie.

Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie – Godowie. Drugą atrakcją, a zarazem wielkim wyzwaniem dla wszystkich uczestników było wejście Szlakiem Królewskim na szczyt Góry Świętego Krzyża. W klasztorze, który powstał na początku XI wieku, zwiedziliśmy Muzeum Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej,
w kaplicy Oleśnickich widzieliśmy relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, a także Kryptę Wiśniowieckiego.  W czasie wędrówki powrotnej podziwialiśmy rumowisko skalne –gołoborza, które stanowi niewątpliwą atrakcję tego rejonu. Następnie zeszliśmy do Huty Szklanej, w której powstało dość nietypowe miejsce. W osadzie średniowiecznej zobaczyliśmy warsztat garncarski, kowalski, obróbki drewna oraz gospodarstwo bartnika.
 
Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Krzemionek Opatowskich, gdzie zwiedziliśmy rezerwat krzemienia pasiastego. Kolejnym punktem naszej wycieczki była  Kadzielnia w Kielcach, czyli najpiękniejszy dawny kamieniołom, w którym obecnie znajduje się amfiteatr wykuty w skałach. Roztaczały się stamtąd wspaniałe widoki na Góry Świętokrzyskie. Następnie udaliśmy się do ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach. Wszyscy podziwialiśmy panoramę Gór Świętokrzyskich z baszty zamkowej. Oglądaliśmy występ tańców ludowych, a także mieliśmy okazję postrzelać z łuku. Po smacznym obiedzie udaliśmy się do ostatniego punktu naszej wycieczki to znaczy  Jaskini Raj.
Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. 

Wycieczka była bardzo udana.
  Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy wszyscy szczęśliwie do swoich domów.

Wycieczka w G.Świętokrzyskie

Opis galerii

img-5952_fd240.jpg img-5947_4741e.jpg img-5940_cf858.jpg img-5934_58a27.jpg img-5919_8ec4a.jpg img-5916_9f676.jpg img-5914_c6ec2.jpg img-5904_1cbf1.jpg img-5885_3a1c6.jpg img-5883_230c6.jpg img-5882_5f53b.jpg
« Powrót
© Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: SULIMO