r. Imieniny:  A A A

Szkoła Podstawowa
im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie

„Dajmy dzieciom miłość, żeby łez nie było” - Wanda Chotomska
      
Święto Niepodległości 2022 17.11.2022

Święto Niepodległości 2022

Święto Niepodległości “Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” /C.K. Norwid/

W środę 9 listopada społeczność naszej szkoły uczciła 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Uczniowie wzięli udział w poranku poetyckim “Poeta pamięta o Niepodległej”. Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Polskiego Romantyzmu. Była to doskonała okazja, aby połączyć dzień odzyskania wolności ze świętem polskiej literatury i przypomnieć dzieje naszej historii zapisane na kartach poezji.

Usłyszeliśmy recytację najpiękniejszych utworów poświęconych naszej ojczyźnie, zarówno w niewoli, jak i w czasach pokoju i niezależności. Uczniowie klas IV-VIII przypomnieli ważne słowa ukryte w wierszach Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Marii Konopnickiej i Wisławy Szymborskiej. Poetyckim występom towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina, kompozytora, który jest od dawna symbolem polskości rozpoznawanym na całym świecie.

Na zakończenie zostały przywołane słowa Jana Pawła II: “Myśląc - ojczyzna - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam. Mówi mi o tym serce. Z niej się wyłaniam, by zamknąć ją w sobie jak skarb”. Mamy dziś szczęście żyć w wolnym kraju. Życzymy wszystkim, aby dbali o ten skarb najlepiej, jak potrafią.

W czwartek 10 listopada nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki “Szkoła do hymnu”. Uczniowie i nauczyciele o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewali  cztery zwrotki “Mazurka Dąbrowskiego”.

Szkoła do hymnu

6ea344b18aaa7d4df933e4d1a2d0f56f.jpg
« Powrót
© Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: SULIMO