r. Imieniny:  A A A

Szkoła Podstawowa
im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie

„Dajmy dzieciom miłość, żeby łez nie było” - Wanda Chotomska
      
Święto Konstytucji 3 Maja 2022 10.05.2022

Święto Konstytucji 3 Maja 2022

Nasza szkoła po przerwie z powodu pandemii mogła nareszcie w tym roku zorganizować obchody świąt majowych.

W piątek 29 kwietnia spotkaliśmy się w holu szkoły, aby uczcić symbole naszego kraju – hymn i flagę oraz upamiętnić ważne wydarzenia z dziejów Polski. 

Na chwilę, dzięki prezentacji “Historia prosto z zamku”, przenieśliśmy się do Zamku Królewskiego w Warszawie, aby obejrzeć wspaniałe wnętrza tego gmachu. Wysłuchaliśmy opowieści kustosza muzeum pana Sławomira Szczockiego o tym, jakie trudności pokonali twórcy Konstytucji 3 Maja, by stworzyć ten dokument, unikatowy nawet w skali światowej. Kustosz odsłonił nam zagadki obrazu Jana Matejki i wyjaśnił, kto tak naprawdę jest bohaterem tego dzieła.  

 Następnie uczniowie przypomnieli o szczytnych kartach naszej historii, przedstawili krótkie dzieje powstania Konstytucji 3 Maja, recytowali utwory poetyckie Ignacego Krasickiego, Antoniego Słonimskiego, Zbigniewa Staweckiego. Nie mogło zabraknąć słynnej pieśni “Mazurek Trzeciego Maja” oraz utworu Jana Pietrzaka “Taki kraj”, które wykonała klasa VII. Mogliśmy usłyszeć ważne przesłanie z wiersza Wisławy Szymborskiej “Nienawiść”, które w przejmujący sposób wyrecytowała Martyna Wolak z klasy VIII.  Siłę i determinację Polaków podkreślił Mikołaj Skałecki (kl. VII), który przypomniał nam dzieło Krzysztofa Kamila Baczyńskiego: “Byłeś jak wielkie stare drzewo, narodzie mój...” 

Swoim anielskim śpiewem uświetniła naszą uroczystość Julia Bieniek, interpretując pieśń Jana Pietrzaka “Nadzieja”. Niechaj słowa tego utworu będą dla nas otuchą i wskazówką na przyszłość: 

Prowadź nas, nadziejo, 
W ciemny czas nadziejo! 
W mrocznej mgle wyczaruj 
Iskrę wiary. 

« Powrót
© Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: SULIMO