r. Imieniny:  A A A

Szkoła Podstawowa
im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie

„Dajmy dzieciom miłość, żeby łez nie było” - Wanda Chotomska
      
Nie żyje Wanda Chotomska - patronka naszej szkoły 03.08.2017

Nie żyje Wanda Chotomska - patronka naszej szkoły

Wakacyjny wypoczynek przerwała nam smutna wiadomość.

2 sierpnia zmarła Wanda Chotomska - nasza ukochana „matka chrzestna”. Wspaniała autorka, która swymi utworami dostarczała wiele radości, teraz zasmuciła nas wszystkich swoim odejściem.
Nabożeństwo żałobne odbędzie się 18 sierpnia 2017 roku o godzinie 11.30 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Lasku Bielańskim, Warszawa ul. Dewajtis 3, zaś o godz. 14.30 dalsza część uroczystości na Cmentarzu Powązkowskim.
Z naszej placówki wybiera się delegacja ze sztandarem szkoły.
Rodzina naszej Patronki prosi, aby w miejsce kwiatów wesprzeć fundację "Nasze dzieci" przy klinice onkologii w CZD.


                                    Ja nie płaczę... [...] Ja mam tylko w środku trochę za dużo deszczu...

                                                         Wanda Chotomska (z książki "Mój piękny złoty koń")  

 

Uczestniczyliśmy w ostatnim pożegnaniu Wandy Chotomskiej- naszej patronki

     Uroczystość pogrzebowa miała miejsce 18 sierpnia w Warszawie. Wzięła w niej udział najbliższa rodzina,  przyjaciele artystki, ludzie ze świata sztuki, nauki, kultury, polityki oraz wielbiciele jej twórczości.
W Kościele Pokamedulskim na Bielanach obecne też były  poczty sztandarowe szkół, których Wanda Chotomska jest patronką. Reprezentację naszej szkoły stanowili uczniowie tworzący poczet sztandarowy oraz nauczyciele.
      Podczas mszy odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym podkreślił, że odeszła wybitna poetka i prozaiczka: Ze smutkiem żegnamy dzisiaj pisarkę, dzięki której u dzieci pojawiał się uśmiech.
W liście pożegnalnym minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że Wanda Chotomska osierociła nie tylko najbliższą rodzinę, ale też wielką rodzinę jej czytelników. Ks. Wojciech Drozdowicz podkreślił, że życie Wandy Chotomskiej było życiem pięknym i spełnionym. Wszyscy z wielką ciekawością wysłuchaliśmy
Ewy Chotomskiej, która bardzo ciepło wspominała swoją matkę. Po nabożeństwie był jeszcze czas na wspomnienia i wystąpienia wszystkich osób chcących wyrazić swój szacunek dla pisarki. Muzycznie panią Chotomską pożegnał Teatr Łejery, dla którego napisała wiele tekstów piosenek.
      Dalsza część uroczystości żałobnej odbyła się na Starych Powązkach. Odprowadzając urnę z prochami na miejsce wiecznego spoczynku pomyśleliśmy, że nasza matka chrzestna będzie zawsze z nami dzięki swym utworom, których napisała tak wiele. Śpiewające pożegnanie w wykonaniu byłych członków zespołu
Gawęda z pewnością spodobało się pani Chotomskiej odpoczywającej na chmurce obok pana Andersena.

       Postanowiliśmy zastosować się do prośby rodziny wyrażonej w nekrologu:
Drodzy Przyjaciele i Czytelnicy Zmarłej! Prosimy zamiast kwiatów o wsparcie fundacji "Nasze dzieci" przy klinice onkologii w CZD.

 Na pocztę szkoły otrzymaliśmy wiadomość o następującej treści:

"Dzień dobry,

dziękuję wszystkim za kondolencje a  niektórym za osobiste przybycie na pogrzeb Babci - Wandy Chotomskiej.
 
Pozdrawiam,
Karolina Golba"
« Powrót
© Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: SULIMO