r. Imieniny:  A A A

Szkoła Podstawowa
im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie

„Dajmy dzieciom miłość, żeby łez nie było” - Wanda Chotomska
      
,,Królewska gra” w Szkole Podstawowej w Bogucinie 17.06.2018

,,Królewska gra” w Szkole Podstawowej w Bogucinie

Rosnąca popularność szachów w przedszkolach oraz edukacji wczesnoszkolnej zrodziła w nas inicjatywę organizacji szkolenia dla nauczycieli,  którzy podjęliby się realizacji ogólnopolskiego projektu ,, Edukacja przez Szachy w Szkole”. W sierpniu 2017r. z udziałem przedstawicieli Polskiego Związku Szachowego zorganizowaliśmy w naszej szkole kurs szachowo – metodyczny nauki gry w szachy dla kadry pedagogicznej z terenu szkół naszej gminy i nie tylko. Szkolenie zakończyło się uzyskaniem certyfikatu, jako niezbędnego warunku prowadzenia zajęć szachowych  z dziećmi. Od 1 września 2017r. przystąpiliśmy do projektu i prowadzimy zajęcia nauki tej niezwykłej ,,królewskiej gry” w trzech oddziałach edukacji wczesnoszkolnej. Nasza szkoła wzbogaciła się także o materiały metodyczne i pomoce do treningów szachowych.

Sprawdzianem wiedzy i umiejętności szachowych były  pierwsze indywidualne oraz drużynowe Mistrzostwa Szachowe Uczniów Szkół Podstawowych z terenu Gminy Garbów w dniu 8 czerwca 2018r. W zawodach wzięli udział przedstawiciele szkół z Przybysławic, Woli Przybysławskiej i Bogucina. Organizacji turnieju podjęła się A. Wolińska oraz K. Woliński. Nadzór nad zawodami prowadził instruktor szachowy - licencjonowany sędzia pan J. Błaszczak LUKS Tempo Ożarów.

Jako organizatorzy mieliśmy okazję do obserwacji zmagań uczniów, ich reakcji na sytuacje stresowe, a przede wszystkim umiejętności podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji. Zegary szachowe nieubłaganie odmierzały czas namysłu zawodników, zaś ,,wypieki na twarzach” uczestników były odzwierciedleniem emocji.

Największą liczbę punktów jako drużyna i tym samym I miejsce uzyskali uczniowie z Bogucina. Indywidualnie I miejsce zdobył uczeń z Woli Przybysławskiej, II i III miejsce przypadło A. Boguszowi i K. Kowalczykowi z naszej szkoły.

Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom dziękujemy za udział, zwycięzcom gratulujemy, a pozostałych zachęcamy do ,,uprawiania” tej niezwykłej dyscypliny sportu, która rozwija jakże ważne cechy: opanowania, koncentracji, determinacji, cierpliwości, wytrwałości, a także odwagi. Co ważne,  uczy umiejętności radzenia sobie ze stresem i zmęczeniem oraz skutecznego działania pod presją i nie poddawania się nawet w najtrudniejszej sytuacji.

                                                             A. Wójcik – dyrektor szkoły

 

 

Szachy

Opis galerii

img-20180608-121918_254e5.jpg img-20180608-111139_30173.jpg
« Powrót
© Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: SULIMO