r. Imieniny:  A A A

Szkoła Podstawowa
im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie

„Dajmy dzieciom miłość, żeby łez nie było” - Wanda Chotomska
      
11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 10.11.2017

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Mamy prawo i obowiązek obchodzić je uroczyście i radośnie.

Święto to przypomina ważny dziejowy moment, w którym Polska, nasza umiłowana Ojczyzna, wybiła się na niepodległość po 123 latach niewoli i rozbiorów. W tym roku obchodzimy 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Jak co roku, to ważne wydarzenie uczciliśmy także w naszej szkole.  Po raz kolejny  obchodziliśmy je w formie muzycznej. W tym roku uroczystość miała wyjątkowy charakter i przebiegała dwuetapowo.
Pierwszego dnia, tj. 7 listopada gościliśmy ORKIESTRĘ WOJSKOWĄ z Lublina, która dostarczyła nam wspaniałych wrażeń nie tylko muzycznych. Cała publiczność zasłuchana w melodię i słowa pieśni  żołnierskich z uwagą przyglądała się umundurowaniu wykonawców. Wojskowa powaga i świetne wykonanie utworów dostarczyły wielu wrażeń estetycznych, a w niektórych oczach pojawiły się łzy wzruszenia. Koncert był ciekawą lekcją historii, w czasie której utwory muzyczne przeplatane były ważnymi informacjami o losach naszej Ojczyzny. Pomimo poważnych treści, nastrój uroczystości był pogodny, dzięki miłemu  uśmiechowi prowadzącej koncert, która zachęciła publiczność do śpiewania razem z orkiestrą. Wszyscy podziwialiśmy piękny głos wokalistki, która potrafiła też nawiązać wspaniały kontakt z publicznością. Występ zakończył się gromkimi brawami dla wykonawców tej szczególnej lekcji historii, którą na długo zapamiętają uczniowie, zaproszeni goście, rodzice i nauczyciele.
Kolejnego dnia tj. 8 listopada cała społeczność szkolna uczestniczyła w przeglądzie  pieśni patriotycznej i żołnierskiej w wykonaniu dzieci przedszkolnych i uczniów poszczególnych klas. Na scenie wystąpiły trzy grupy przedszkolne oraz siedem szkolnych.  Każdy zespół zaprezentował wybrany przez siebie utwór, a niektórzy zaprezentowali umiejętności gry na instrumentach, a nawet ruchu scenicznego. W przedstawionym repertuarze znalazły się między innymi utwory:Legiony, Piechota, Pierwsza kadrowa, Niepodległość, Przybyli ułani, Wojenko, wojenko, Warszawskie dzieci, Hej, chłopcy, bagnet na broń, Deszcz jesienny, deszcz, Jak to na wojence ładnie.  Pieśnią i muzyką przybliżaliśmy dzieje Polski podkreślając wartości patriotyczne i okazując szacunek dla historii i dziejów naszego narodu.

« Powrót
© Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: SULIMO