Kangur matematyczny 17.05.2015

Kangur matematyczny

19 marca 2015r. odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny.

Kangur to konkurs dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został rozpropagowany przez Petera O'Hallorana. W 1990 r. Kangur odbył się po raz pierwszy w Europie i za sprawą francuskich matematyków został rozpropagowany w wielu krajach świata. Idea konkursu rozprzestrzenia się dzięki organizacji „Kangur bez granic”, od 1995 roku istniejącej pod egidą Rady Europy. W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo "Kangourou Sans Frontiéres", skupiające organizatorów konkursu z wszystkich krajów. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala ono szczegóły najbliższej edycji konkursu i między innymi wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje.

W Kangurze bierze udział około 30 krajów. Konkurs odbywa się co roku w trzeci czwartek marca. Główną umiejętnością badaną przez Kangura jest logiczne myślenie, a nie tylko czysta wiedza i znajomość wzorów. Kangur jest najpopularniejszym szkolnym konkursem matematycznym na świecie, obecnie w konkursie bierze udział co roku ponad 4 miliony uczniów, w tym ponad 400 tysięcy w Polsce.

W tym roku aż 23 uczniów naszej szkoły wzieło udział w konkursie. Julia Salamandra i Filip Glibowski zostali wyróżnieni w tym konkursie. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i życzymu sukcesów w przyszłym roku.

Urszula Lasota-Woś