Ubieramy choinkę 13.12.2020

Ubieramy choinkę

„Wczoraj rosłaś na polanie dzisiaj przyszłaś do nas, jakie miłe to spotkanie choinko zielona…”

Przedszkolaki nie zwalniają tempa. Zbliża się Boże Narodzenie, dlatego w naszej szkole nie mogło zabraknąć żywej choinki.
Tradycyjnie na święta ubiera się sosnę lub jodłę. Według ludowych wierzeń drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. Według wierzeń kościelnych zieleń choinki świątecznej symbolizuje nadzieję. W drzewku bożonarodzeniowym kryje się zarówno świecka, jak i kościelna symbolika. Jego zielony kolor oznacza witalność i narodziny życia.
Choinkowe ozdoby świąteczne nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku świątecznym wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Zawsze na gałązkach choinki umieszczano zapalone świeczki i zimne ognie. Niektóre z tych dekoracji świątecznych wieszane są na drzewkach do dnia dzisiejszego. Każda z ozdób ma swoją własną symbolikę:

• Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń kościelnych symbolizują rajską jabłoń.

• Orzechy na choince: zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę.

• Łańcuchy choinkowe: wzmacniają rodzinne więzi.

• Światełka: to światło broniące przed ciemnościami i złem.

• Gwiazda betlejemska: ma pomagać w powrotach do domu.

• Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę i radość.

Przedszkolaki ze wszystkich oddziałów z zaangażowaniem i przejęciem przystrajały drzewko bombkami, łańcuchami oraz własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Na szczęście obyło się bez pokłutych paluszków i tylko jedna bombka pożegnała się z nami za wcześnie.

W szkole zrobiło się świątecznie i wyjątkowo.

A. Leszek

Ubieranie choinki

c54930465c4574f310286c7cdf9f1f42.jpg 5f350f91067537c7a703529f8ca56f15.jpg f897811bc2618396cee7e33cfb0387f7.jpg 7e9dd2ce8e5ce5aa4f432f216fc9e24e.jpg