r. Imieniny:  A A A

Szkoła Podstawowa
im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie

„Dajmy dzieciom miłość, żeby łez nie było” - Wanda Chotomska
      
Narodowe Czytanie 2022 21.09.2022

Narodowe Czytanie 2022

“Miej serce i patrzaj w serce!”

Już na początku września nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wybór tekstów bardzo trafny ze względu na trwający Rok Romantyzmu Polskiego.  Pani Dyrektor, nauczyciele i uczniowie klas V-VIII zaprezentowali cztery utwory z cyklu: „Pani Twardowska”, „Powrót taty”, „Świtezianka” oraz „Romantyczność”. Lektorzy wprowadzili nas w fascynujący i wyjątkowy świat nastrojowej przyrody, fantazji, uczuciowości i moralności ludowej. Najpierw przekonująco przedstawili opowieść o tajemniczym spotkaniu szlachcica z diabłem Mefistofelesem. Następnie odczytali wzruszającą balladę, w której Mickiewicz podkreśla, jak wielka może być siła dziecięcej modlitwy oraz to, że miłość rodzicielska potrafi zdziałać cuda. Później nadszedł czas na “Świteziankę”, której treścią są losy młodego, niewiernego strzelca i niezwykłej pani jeziora. Ballada uczy i przestrzega, że zawsze należy dotrzymywać słowa:

“Bo kto przysięgę naruszy,
Ach, biada jemu, za życia biada!
I biada jego złej duszy!”

Spotkanie z literaturą Mickiewicza zakończyli najstarsi uczniowie. Czytając ideowy manifest epoki, czyli “Romantyczność”, przekonali nas, że warto mieć serce i patrzeć w serce.

Akcja Narodowe Czytanie to zawsze wielkie święto pięknego polskiego słowa. Miejmy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję do jego uczczenia.

« Powrót
© Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: SULIMO