r. Imieniny:  A A A

Szkoła Podstawowa
im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie

„Dajmy dzieciom miłość, żeby łez nie było” - Wanda Chotomska
      
Wizyta szóstoklasistów i przedszkolaków w Izbie Pamięci w Bogucinie 20.04.2017

Wizyta szóstoklasistów i przedszkolaków w Izbie Pamięci w Bogucinie

O tym, że lekcja historii może być ciekawym przeżyciem przekonali się uczniowie klasy szóstej  dnia 4 kwietnia w Izbie Regionalnej przy filii bibliotecznej w Bogucinie. Atmosfera tego miejsca stworzona przez panią Jadwigę Flisiak sprawiła, że poczuliśmy się, jakbyśmy przenieśli się w czasie. Tematyka zajęć dotyczyła trudnych zagadnień historii najnowszej. Pani Flisiak opowiedziała o wydarzeniach, jakie rozegrały się w Bogucinie w 1944 roku. Wysłuchaliśmy wstrząsających relacji świadków tamtego tragicznego wydarzenia, jakim była pacyfikacja części wsi Bogucin. Drugim tematem były losy młodych mieszkańców Bogucina powołanych do polskiego wojska w 1944 roku, kiedy  Lubelszczyzna była już wyzwolona spod okupacji niemieckiej i utworzyła się tu nowa władza ludowa. Przygotowana wystawa i filmy zainteresowały uczniów. Byli zaskoczeni, że tak wiele działo się w ich miejscowości, a zwłaszcza to, że w tych wydarzeniach brali udział ich dziadkowie, pradziadkowie, sąsiedzi. Dziękujemy pani Jadwidze Flisiak za możliwość uczestniczenia w takiej niezwykłej lekcji historii. Wszystkie prezentowane materiały powstały dzięki wielkiemu zaangażowaniu jej i grupy młodzieży.

Następnego dnia w środę 5 kwietnia przedszkolaki z oddziału 3-4 latków  uczestniczyły w tym samym miejscu w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez panią Jadwigę Fisiak. Pani Jadzia przypomniała dzieciom tradycje, zwyczaje związane z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych. Dzieci z zaciekawieniem rozglądały się po Izbie, podziwiając piękne palmy oraz pisanki przygotowane przez naszego gospodarza, ale też starodawne sprzęty i meble. Przedszkolaki zasiadły do  przyozdobionego stołu, gdzie mogły pokolorować rysunki o tematyce świątecznej. Towarzyszyły temu wesołe śpiewy i głośne rozmowy. 

« Powrót
© Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: SULIMO