r. Imieniny:  A A A

Szkoła Podstawowa
im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie

„Dajmy dzieciom miłość, żeby łez nie było” - Wanda Chotomska
      
Uczciliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości 09.11.2018

Uczciliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Uczciliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

W tym roku Święto Niepodległości  jest obchodzone szczególnie uroczyście w całym kraju, bowiem rok 2018 to setna rocznica niepodległości. Państwo polskie zniknęło z mapy Europy na 123 lata. Wybuch I wojny światowej  w 1914 r. dał Polakom nadzieję na odzyskanie wolnej ojczyzny. Przeciwko sobie walczyli nasi zaborcy. Polacy potrafili wykorzystać szansę, którą stworzyła historia. Rozpoczął się proces wyzwalania ziem polskich spod obcej przemocy. Polska zmartwychwstała i już w pierwszych dniach nasze wojsko pokonało nieprzyjaciela, przed którym inni drżeli. 15 sierpnia 1920 roku polskie wojsko pokonało armię bolszewicką, bitwę tę nazwano „cudem  nad Wisłą”. Zawdzięczamy to doskonałej postawie żołnierzy, dobremu dowodzeniu oraz wierze i modlitwie całego narodu. Polakom w chwilach radosnych i tych smutnych zawsze  towarzyszyły pieśni. Pomagały przetrwać trudne lata niewoli i okupacji. Były przekazywane z pokolenia na pokolenie i wciąż powstawały nowe utwory. Zawarta jest w nich nasza historia, umiłowanie ojczyzny i radość z wolnej wspaniałej ojczyzny.

Naszą uroczystość w dniu 9 listopada rozpoczęliśmy od zaśpiewania hymnu narodowego. Włączyliśmy się we wspólną akcję  Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rady Dzieci i Młodzieży „Rekord dla Niepodległej”.
O godz. 11:11 blisko 5 mln uczniów (4 867 937), a także prawie 480 tys. nauczycieli (475 235) w 24 439 przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych jednocześnie odśpiewało czterozwrotkowy hymn narodowy.
Jeszcze nigdy w historii Polski tak wiele osób w tym samym czasie nie zaśpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”.  Uczniowie i nauczyciele pokazali jak być razem i wspólnie świętować 100-lecie niepodległości oraz cieszyć się z tego, że jesteśmy Polakami.

W dalszej części spotkania uczniowie klasy siódmej przedstawili tło historyczne wydarzeń związanych z odradzaniem się naszej niepodległej ojczyzny. Niezwykłą lekcją patriotyzmu był przegląd pieśni w wykonaniu dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I – III. Świetnie przygotowani pod kierunkiem swoich wychowawczyń przekazali nam wszystkim, czym jest miłość ojczyzny i duma z bycia Polakami.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim wykonawcom, a szczególnie tym najmłodszym trzy i czterolatkom, za dostarczenie nam chwil wzruszenia i pięknie wyśpiewanej lekcji historii.
  

« Powrót
© Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: SULIMO