r. Imieniny:  A A A

Szkoła Podstawowa
im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie

„Dajmy dzieciom miłość, żeby łez nie było” - Wanda Chotomska
      
Niezwykła lekcja historii - wyjazd na Majdanek 14.10.2018

Niezwykła lekcja historii - wyjazd na Majdanek

Uczniowie klas siódmej i ósmej 4 października 2018r. zwiedzali Państwowe Muzeum na Majdanku, gdzie w latach 1941-1944 mieścił się hitlerowski obóz koncentracyjny.

Cel jaki nam przyświecał to zapoznanie młodzieży z jednym z miejsc pamięci narodowej.
Uczniowie poznali historię obozu zagłady. Dowiedzieli  się m.in., że obóz założony został przez  Niemców, a przeznaczony najpierw dla jeńców rosyjskich, następnie dla ludności żydowskiej, polskiej a nawet przedstawicieli narodów całej Europy. Dla młodzieży niewyobrażalnym był fakt, że więźniowie trafiali tam za np. przynależność do narodu  żydowskiego, albo w przypadku Polaków posądzanych o sabotaż, bo nie oddali kontyngentu zboża”. Tak było w przypadku rolników z gminy  Garbów. Uczestnicy wyjazdu poznali losy więźniów uśmiercanych  głodem, ciężką pracą,  tragicznymi warunkami pobytu, często ginących w komorach gazowych.
Idąc od bramy głównej poprzez plac Rosengarten, łaźnie, komory gazowe, baraki obozowe, poznawaliśmy warunki życia więźniów – osób dorosłych, ale także dzieci. Ogromne wrażenie zrobiło na wszystkich krematorium i tzw. ,,doły śmierci” . Dużym przeżyciem było zapoznanie  z ekspozycją w postaci zdjęć jak również z relacjami więźniów w postaci nagrań, które można było odsłuchać. Naszą wędrówkę zakończyliśmy w mauzoleum, gdzie spoczywają prochy wykopane z kopców znalezionych na terenie obozu  ,, Nasz los, dla Was przestrogą…” PAMIĘTAMY

Dla wszystkich uczestników tego wyjazdu była to żywa lekcja historii, historii którą powinien każdy poznać, bo jest żywym dowodem na to, by doceniać i szanować fakt, iż żyjemy w wolnym kraju.                                                                                 
                                                                                             Jan Wójcik

Źródło fotografii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Walki_i_M%C4%99cze%C5%84stwa_na_Majdanku

« Powrót
© Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Bogucinie
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: SULIMO